23. 10. 2018

Soundfield

Součástí programu v MeetFactory bude i lokálně specifická zvuková instalace která se zaměřuje na proměňující se situaci smíchovského brownfieldu a kterou připravili Vendula Guhová a Michal Kindernay. Doposud dřímající zóny kolem Smíchovského nádraží čeká demolice a brzy se promění v rušné staveniště.

Rozezníváme železniční trolejové dráty, odposloucháváme propletené sítě vlakových cest a věšíme zvukové girlandy. Prozkoumáváme zanedbaná zvuková zákoutí, která se brzy promění v unifikovaná ne-místa. Hledáme nástroje ke hraní v městské krajině, posloucháme hlasy posledních obyvatel, lovíme zvuky ohrožených. Vytváříme ódu na proluky, hnědé i zelené pole, které v sobě nesou tu autenticitu, která z veřejného prostoru pomaličku, ale důsledně mizí. Píšeme komentář k tomu, jak developerské projekty proměňují zvukovou krajinu, v budoucnu podobně i pražských nádražních lokalit na Žižkově a v Bubnech.

07. 10. 2018

Selected artists in The World of Other Music radio show

Mts Gustafsson, Insub Meta Orchestra, Shibuay motors and others - listen to the seletion of Petr Slabý in The World of Other Music show at Český rozhlas Vltava. Listen here.

12. 09. 2018

Pieta for Kolbenka: A memorial fl ea market with selected items by young artists and designers

Dirty pictures by dirty illustrators Nikola Logosová and Zuzana Bramborová

http://www.nikolalogosova.cz

https://bramborbrambor.tumblr.com

 

Celebrating the aesthetics of recycled matter, a jewel becomes an autonomous entity in the work of Nela Britaňáková and BcA Linda Vondrová.

https://www.instagram.com/sperkyspribehemibez/

Lukáš Prokop, the author of the visual side of h5io, Æthereal Arthropod's latest album, will offer a limited edition of a tape including an interactive video game and an art object.

http://h5io6i54k.tumblr.com

 

Limited collection of pilgrim's coats that transfers tradition into the urban environment, a collaboration of Lucie Kralikova (known from her projects Efemér and Czechia) and fashion designer Hana Kubešová.

http://www.efemer.cz

https://www.facebook.com/Czechia-305377119915828/

 


07. 09. 2018

Insub Meta Orchestra, a large international ensemble, will perform in MeetFactory on Nov. 1st

We are grateful for the support of Swiss organizations Nicati De Luze, Schweizerische Interpretenstiftung and cantons Vaud and Geneva, thanks to which we can welcome in Prague the international improvisation ensemble Insub Meta Orchestra. They will perform in on Thursday 1st of November in MeetFactory.

12. 08. 2018

Alternativa meets Genot Centre: Noise market at Kolbenka

The first Alternativa concert will take place on Saturday, October 27th in Collbenka 1704. Inspired by fruitful colabs with talented local promoters of the last couple Alternativa editions, we have invited Ondrej Lasak (Genot Centre) to take care of the line up for the night.

The "noise market" will introduce the biggest names in the contemporary digital noise scene, among them Æthereal Arthropod, Renick Bell, Jemh Circs or Ewa Justka. Before the music show, there will be an art trash flea market, inspired by the traditional flea markets of the Kolbenka district.

Event of Facebook is here.