Veselí Filištínové (CZ)

Skupina Veselí Filištínové vznikla původně jako trio v klasické podobě kytara, baskytara, bicí. Ovšem postupem doby svou produkci přetransformovala do té podoby, že lze mluvit o jedné z prvních – ne-li úplně první – industriálních kapel v ČSSR.

Zvuk kapely byl natolik specifický, že ji zřetelně odlišoval od většiny toho, co se tenkrát hrávalo. Skupina nastudovala několik programů, které spojuje syrový industriální zvuk, temnota v hudbě a všudypřítomná deprese.Veselí Filištínové poprvé vystoupili v září 1985. Odehraných koncertů nebylo mnoho a každé vystoupení bylo kuriozitou. Celá atmosféra koncertu Filištínů byla zejména dílem atmosféry a pocitu. Používali zakladní rytmický motiv, náladu a skladbu gradovali na pokyny. Používají všelijaké železné haraburdí. Pokud se někde objevil tradiční nástroj – kytara, basová kytara, saxofony, perkuse nebo přednatočené pásky, tak jenom jako další zvuk zapředený do nálady skladby.

S nabídkou na vydání archivních nahrávek se skupina pro jeden koncert obnovuje, původním skladbám sluší využití modernější techniky a zvuk je ještě hutnější.

Čtěte také: http://magazinuni.cz/hudba/rozhovory-hudba/porad-se-to-vyviji/