Mona Mur + MCH Band – Tagesnotizen (Ger/CZ)

fotka Mona  Mur + MCH Band – Tagesnotizen

http://www.monamur.net/
http://www.myspace.com/mchband
http://www.mchband.cz/Tagesnotizen
Mona Mur – zpěv
Mikoláš Chadima – saxofon, kytara
Jiří Janďourek – klávesy
Jan Chaluš – bicí
Jan Jirucha – trombon
Ivan Bierhanzl – baskytara

 

 

 

S politováním musíme oznámit, že paní Dagmar Krause onemocněla a bohužel se nemůže zúčastnit projektu Tagesnotizen se skupinou MCH Band. Projekt ovšem přesto uvidíte, a to v podání neméně zajímavé německé zpěvačky Mona Mur, kterou jste měli možnost slyšet už na Alternativě 2009 ve společném projektu s En Eschem.
Děkujeme za pochopení.

    Zpěvačka, performerka a zvuková architektka MONA MUR se na hudební scéně pohybuje od počátku osmdesátých let. Hned její první nahrávka z roku 1982 12" „Jescze Polska“ se stal singlem týdne v respektovaném anglickém časopise New Musical Express. Na této nahrávce se podíleli Alexander Hacke, FM Einheit a Marc Chung z Einstűrzende Neubauten, se kterými také v osmdesátých letech Mona Mur často vystupovala. Její hudba vychází jak z klasického německého šansonu 30. let minulého století, tak i z punku, new wave a gotického rocku. Kromě  Einstűrzende Neubauten spolupracovala také například se známou švýcarskou elektronickou dvojicí Yello. Právě s Dieterem Meirem z této skupiny a spolu s Warsaw Philharmonic Orchestra nahrála Mona Mur v roce 1990 album „Warszaw“, plné temných orchestrálních šansonů. Od devadesátých let se Mona Mur věnuje také hudbě k počítačovým hrám. Hned tři její písně se objevily v úspěšném a oceňovaném filmu německého režiséra Fatiha Akina Gegen Die Wand (Proti zdi) z roku 2004, který získal Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně.

Skupinu MCH Band založil  v roce 1982 aktivista a mj. člen legendárních kapel Elektrobus a Rock & Jokes Extempore Band Mikoláš Chadima, který dlouhá léta patří k nejinspirativnějším, nejinvenčnějším a nejméně konformním tvůrcům na naší alternativní scéně. Od roku 1983 spolupracuje s básníkem Ivanem Wernischem, který je autorem řady textů (často v německém jazyce), a rovněž  verše východoněmeckého disidentského básníka Jürgena Fuchse zhudebnil Mikoláš Chadima již v osmdesátých letech.

Čtěte také: http://magazinuni.cz/hudba/rozhovory-hudba/dagmar-krause-a-mch-band/ 


Poslechněte si
: Vltava, 30. 10. 20:00 Schůzky s literaturou
Jürgen Fuchs: Vměšování do vlastních záležitostí. Portrét básníka a politického vězně z časů NDR z vlastních překladů připravil Josef Rauvolf. Režie: Jaroslav Kodeš. (60 min)

 

Partnerem projektu je společnost carpe artem e. V.
Projekt se uskuteční za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.