Han Bennink (NL)

fotka Han Bennink

http://www.hanbennink.com/

Prvním nástrojem legendárního jazzového bubeníka a instrumentalisty Hana Benninka byla židle; autodidakt z holandského Zaandamu se narodil v roce 1942 a jeho otec, orchestrový perkusionista, ho brzy vybavil lepším náčiním. I tak ale Benninkovi zůstala láska k rozličným zvukům předmětů, které mu přišly pod ruku. V 60. letech se proslavil na domácí scéně jako všestranný bubeník a doprovázel na tour americké jazzové hvězdy, jakými byl Sonny Rolins, Ben Webster, Dexter Gordon nebo Johnny Griffin. V roce 1967 spoluzaložil kolektiv Instant Composers Pool – jedno z nejsvéráznějších uskupení v oblasti jiné hudby, které od té doby hostilo četná jména avantgardní smetánky a stalo se jakýmsi „hubem“ improvizace.

Benninkova sólová vystoupení jsou plná absurdního humoru a stávají se multidisciplinární performancí (Bennink je mimo jiné výtvarníkem). Svérázný bubeník hraje v sedě, vleže, hraje na všechno, co je mu poblíž, doplňuje svou hru hvízdáním či zpěvem; není ale bavičem, spíše prozkoumává všechny možné formy vyjádření. Když se hudebně setkává s mladou generací, bývá jeho styl označován jako „konzervativní avantgarda“, což dobře vystihuje jeho důslednost a důraz na hledání nových cest.

Spolupracoval s řadou evropských i amerických hudebníků, mezi nejoslavovanější patří jeho spojení s Rayem Andersenem, Mischou Mengelbergem, Stevem Lacym, Georgem Lewisem, Johnny Griffinem, Davem Douglasem nebo klavíristkami Irene Schweizer a Aki Takase.