B4 (CZ)

fotka B4

http://bandzone.cz/b4musicfortrees

Tomáš Procházka – kytara (Radio Royal, Guru Guru, Handa Gote)
David Freudl – klávesy (Handa Gote)
Leoš Kropáček – bicí (Handa Gote)
Karel Žďárský – baskytara (Sousedi)

Skupina B4 vznikla nedopatřením v roce 1998 na festivalu v Turnově, když bylo třeba nahradit chybějící kapelu. Od té doby působí v proměnlivém obsazení se stálým jádrem tvořeným klávesistou Davidem Freudlem, kytaristou Tomášem Procházkou a bubeníkem Leošem Kropáčkem. Od začátku se zabývá improvizovanou hudbou postavenou na psychedelii a fragmentech noise, jazzu a rocku se zvláštním zřetelem na specifický zvuk bývalého východního bloku. B4 je patrně jediná česká hudební skupina provozující aktivně krautrock. Studiové nahrávky a živá vystoupení skupiny se značně liší, podobně jako v případech Can nebo Nurse with Wound jsou jednolitým proudem divoké improvizace. Stejně jako u britských The Bays se dá v jejich případě říci, že: „performance is the product.“ Skupina se již před lety rozhodla používat výhradně historické analogové nástroje, jejich nástrojový park tedy tvoří varhany Vermona, analogové klávesy Korg a Siel, pásková echa a repliky italských kvákadel ze šedesátých let.
Jako svou inspiraci uvádí B4 české tvůrce Petra a Pavla Ormovy, Steve Reiche, projekt Medeski, Martin and Wood, Einstuerzende Neubauten a zejména pak dvě skladby projektu Money Mark „Information contraband“ a „Push the button“.
B4 jsou součástí divadelního projektu HANDA GOTE.
B4 nahráli a vydali ve vlastním studiu vlastním nákladem několik CDr, první oficiální nahrávka však vyšla až v roce 2010 u Polí5. Spolupráce  s labelem pokračuje letos vydáním dvojalba Didaktik Nation Legendary Rock.

článek jinde:
http://polipet.cz/aktualita.php?id=364 (rozhovor)

http://www.topzine.cz/recenze-skupina-b4-prinasi-na-nove-desce-mix-jazzu-noise-a-psychedelie (recenze)

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/sumy-a-nalady-z-lesa-i-od-dunaje_211258.html (recenze)

http://www.lidovky.cz/slastny-sum-rusicek-prival-kapelu-b4-d7h-/ln_kultura.asp?c=A110816_135534_ln_kultura_spa (recenze)