12. 08. 2018

Alternativa meets Genot Centre: Blešák hluku na Kolbence

První večer festivalu proběhne v sobotu 27.10. v prostoru Collbenka 1704. Po vzoru minulých let jsme dali prostor zajímavým tuzemským promotérům a dramaturgii večera si tak vzal na starosti Ondřej Lasák a jeho projekt Genot Centre. 

V rámci večera se představí jedny z největších jmen současné digitální hlukové hudby (Æthereal Arthropod, Renick Bell, Jemh Circs, Ewa Justka a další) a hudbu doprovodí "art trash session", burza výtvarných umělců inspirovaná tradicí blešáků na Kolbence.

Událost hledejte zde.

03. 04. 2018

První jména odtajněna

26. ročník festivalu proběhne na přelomu října a listopadu a zahrne letos žánry jako soudobá vážná hudba, experimentální elektronika, noise, post-metal, lo-fi folk a improvizaci. Dramaturgii má na starosti dvojice Roman Odjinud a Petr Vrba. “Festivalové večery jsou letos celkem čtyři a sledujeme v nich pomyslnou gradační linku – ta vede od ambientní hypnotické elektroniky přes živelnou improvizaci až po hluky a temnoty, na které už si fanoušci Alternativy zvykli z minulých ročníků,” říká ke koncepci Petr Vrba, sám aktivní hudebník a mimo jiné dramaturg experimentálních přehlídek vs.interpretation a HearMe!. První potvrzená jména dostávají vysoké laťce, kterou festivalová dramaturgie v minulých letech nastavila: figurují mezi nimi německo-australské duo The Spill (Tony Buck, bubeník dnes již legendárních The Necks, a klavíristka Magda Mayas), trio Fake the Facts s hvězdným obsazením (Mats Gustafsson, Martin Siewert a Dieb13), magický projekt Stara Rzeka polského noisového folkaře Jakuba Ziołka, mezinárodní avantcorový ansámbl Shibuya Motors (Slávo Krekovič, Miro Tóth, Balász Pandi, Didi Kern) nebo Američanka Margaret Chardiet a její syrové noise-industriální alter ego Pharmakon.

Šestadvacátý ročník festivalu se zhmotní ve formě “jeden a tři večery” – první připadne na sobotu 27.října pod kuratelou Genot Centre, vítěze ceny Vinyla za počin roku 2017. Těžiště festivalu se následně přesune do smíchovské MeetFactory, kde se týden na to během tří večerů od 1. do 3. listopadu představí hudební projekty na pomyslné ose zvukové gradace.
Sjednocení scény festivalu, který v minulých ročnících tradičně putoval z klubu do klubu, se projeví také
v jednotném výtvarném pojetí prostoru, o které se postará litevská umělkyně Ruta Putramentaite.
Ta chystá pro foyer a dva sály MeetFactory speciální instalaci.

04. 03. 2018

PRVNÍ KONCERT LETOŠNÍ ALTERNATIVNÍ SÉRIE

Oznamujeme první "alternativní" datum roku 2018 – 16. dubna se do Prahy vrátí Gordon Sharp a Massimo Pupillo s projektem BECOMING // ANIMAL: věční hudební hledači a autoři jednoho z nejpozoruhodnějších debutů roku 2017. Vystoupí od 20.00 v Punctu, doplní je domácí Rouilleux. Facebookovou událost hledejte zde. A pokud nestihnete Prahu tak o dva dny dříve budou i v Brně.

 

BECOMING /// ANIMAL

29. 12. 2017

Děkujeme...

Pětadvacátý ročník byl skvělý. Další již pomalu chystáme...

11. 11. 2017

Závěrečný večírek festivalu Alternativa

Poslední večer 25. ročníku festivalu Alternativa odstartuje dnes od 20 hodin v klubu Underdogs' na Smíchově.

AVA moving spaces

Dramaturgii večera převezme brněnský kolektiv AVA, který jej zasvětí čtyř-kanálovému zvukovému rituálu v projektu Moving Spaces - improvizační projekt členů kolektivu AVA pro pohyb, prostor a terénní nahrávky.

Vystřídá je brněnský performer a "výrobce hluku" Tomáš Vtípil.

Jako speciální host následuje výjimečný norský projekt PHONOPHANI, který se představí v sólovém comebacku - exkluzivně rovněž na čtyř-kanálovém zvuku. V Česku vystoupí devět let po koncertu jeho známějšího domovského projektu ALOG.

Závěrečná festivalová afterparty bude patřit převážně producentům a DJs brněnských kolektivů a labelu Bastl Instruments a Nona Records.