O festivalu

Festival Alternativa je každoroční přehlídka odvážné, invenční a hutné hudby. S jednou z nejdelších tradicí ze srovnatelných pražských událostí se už od raných 90. let snaží festival tvořit alternativu unifikovaným soupiskám komerčních festivalů a nacházet dosud neprobádané linky mezi zahraničními a lokálními umělci. Od původního dramaturgického záměru přivážet přední zástupce experimentální, freejazzové a improvizační scény se Alternativa posunula k podniku, kde vedle sebe působí umělci se statusem legendy či kultu vedle teprve rozkvétajících talentů světové i lokální scény. Alternativa je především o touze hledat nové úhly pohledu v kontextu hudby, která se nebojí vystupovat ze zaběhnutých škatulek.

Mezi desítkami zahraničních umělců, kteří se na Alternativě představili, často vůbec českému publiku poprvé, vyniká saxofonista John Zorn, polská folková renesance Księżyc, industriální legendy Test Dept. a Laibach, americká diva Lydie Lunch, postjazzová formace Polar Bear, kultovní Magma, metaloví inovátoři Amenra, Dirge nebo Celeste i výběr z avantgardní norské scény v podobě Supersilent nebo Deathprod. Festival v posledních letech představuje i ty nejaktuálnější jména z pole elektroniky mezi něž patří Beatrice Dillon, Ewa Justka nebo Pharmakon.

Emblematickým rysem festivalu se stala unikátní vystoupení, ve kterých se spojují hudebníci v tělesa hrající exkluzivně jen v daný festivalový večer, jakož i poskytování nosné kurátorské platformy pro nezávislé kolektivy z české undergroundové scény. Osvěžit festivalovou soupisku tak dostali příležitost členové kolektivů Jednota, Genot Centre, Wrong, Heartnoize, Punctum nebo BCAA System. Proměnlivost festivalových lokací i dramaturgického týmu, důraz na udržitelný rozvoj i otevřenost vůči externím vlivům jsou vlastnosti, které Alternativu směle posouvají k dalším dekádám existence a autentičnosti.

 

Access je mezinárodní projekt, který se bude v letech 2024–2025 věnovat experimentálnímu umění a Unijazz stal jeho součástí jako partner v návaznosti na aktivity pro teenagery v rámci festivalu Alternativa. Cílem je zpřístupnit posluchačům hudební zážitky na místech, která pro to nejsou primárně určena. Budeme experimentovat s novými formami poslechu i tvorby a se zapojením publika i umělců. Evropští umělci, zejména hudebníci z oblasti improvizované a alternativní hudby, budou experimentovat během šesti uměleckých rezidencí ve Francii, Portugalsku a v České republice. V Praze se Access vydá do škol, jejichž studenti budou aktivními účastníky projektu.
Projekt je podpořen z programu EU Kreativní Evropa.


“Alternativa není akcí za každou cenu „aktuální“, což beztak může znamenat jen bezduché přebírání trendů a obrovské překrytí lineupů „prestižních“ festivalů, namísto toho se dramaturgové nebojí řídit vlastním vkusem a budovat identitu včetně důrazu na ekologii.” - Aardvark